آگهی رایگان - آگهی مکس
آگهی رایگان - آگهی مکس
دیوار بتنی پیش ساخته - انواع ، کاربرد، مزایا و معایب

دیوار بتنی پیش ساخته – انواع ، کاربرد، مزایا و معایب

در دنیای امروز، بتن را همه جا می توان یافت. هیچ ساختار واحدی بدون استفاده از بتن وجود ندارد. ساختمان‌ها، پل‌ها، دیوارها، استخرهای شنا، راه‌ها، فرودگاه‌ها و … از بتن ساخته شده اند. از مخلوط سیمان، آب و سنگ دانه‌های درشت، یک ماده ساختمانی ایجاد می شود که در طول زمان سخت شده و در نتیجه تشکیل بتن می دهد. دیوار بتنی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی گزینه ای بادوام، انعطاف پذیر، کم تعمیر و کم مصرف است. امروزه دیوار بتنی پیش ساخته به دلیل مزایای بی شماری که دارد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. تقاضا برای دیوار پیش ساخته بتنی به دلیل ویژگی های آن مانند نصب سریع و مقاومت در برابر حریق رو به افزایش است. این شکل مصالح ساختمانی در بخش های مختلف از زیرساخت ها، ساختمان های عمومی و پروژه های تجاری گرفته تا املاک مسکونی کوچک استفاده می شود. در این مقاله به معرفی ویژگی های دیوار بتنی در ساختمان و دیوار بتنی محوطه می پردازیم.

دیوار بتنی چیست و انواع مختلف بتن بکار رفته در آن کدام اند؟

دیوار بتنی در ساختمان شامل دسته متنوعی از دیوارها از جمله دیوار بتنی پیش ساخته ، دیوار بتنی ریخته شده ، دیوار بتنی بلوکی ، دیوار بتنی گچبری ، دیوار بتنی مهر شده و دیوار بتنی رنگی می باشد.
بتن ساده یا بتن معمولی یکی ازمتداول ترین مواردی است که اغلب برای ساخت روسازی ها و در جایی که ساختمان ها به مقاومت کششی بسیار بالایی نیاز ندارند، استفاده می شود. اجزای تشکیل دهنده آن سیمان، ماسه و سنگدانه، مخلوط با آب، معمولاً به نسبت 1:2:4 است. انواع مختلفی از بتن ها در ساخت دیوار بتنی وجود دارد که بر اساس مواد تشکیل دهنده، شکل مخلوط، روش ساخت، ناحیه کاربرد و نوع واکنش هیدراسیون تولید می شوند:
بتن با مقاومت معمولی، بتن ساده ، بتن پیش تنیده ، بتن پیش ساخته، بتن سبک ، بتن آماده ، بتن خلاً

دیوار پیش ساخته بتنی چیست؟

پیش ساخته یک اصطلاح کلی برای هر چیزی است که در کارخانه مونتاژ می شود نه در محل. پیش ساخته به طور خاص برای هر چیزی که می تواند در قالب شکل بگیرد نیز قابل استفاده است. اصطلاح بتن پیش ساخته به انواع مختلفی از اعضای بتنی اطلاق می شود که قبل از قرار گرفتن در سازه به اشکال مختلف ریخته می شوند . در بتن پیش ساخته عناصر سازه ای طبق مشخصات در کارخانه ساخته و ریخته می شوند و در زمان مونتاژ در محل خریداری می شوند. این سازه های پیش ساخته می توانند بلوک های بتنی، واحدهای راه پله، دیوارها و تیرهای پیش ساخته و بسیاری از عناصر دیگر باشند. از آنجایی که ساخت در محل انجام می شود، کیفیت تضمین می شود. تنها احتیاط انجام شده برای حمل و نقل آنهاست.

دیوار بتنی پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی چه کاربردی دارد؟

هنگامی که بهترین گزینه ها را برای پروژه ساختمانی خود در نظر می گیرید، دیوارهای بتنی پیش ساخته همان چیزی است که به ذهن می رسد. ملاحظات طراحی باید بین نیازهای مختلفی مانند زیبایی شناسی، کارکردها و تامین مالی که در دستیابی به موفقیت پروژه نهایی نقش دارند، تعادل ایجاد کند. بتن های پیش ساخته نه تنها این اهداف کلی را تضمین می کنند، بلکه مزایای متعددی را نیز ارائه می دهند که تطبیق آنها با سایر مواد دشوار است. به دلیل مزایای مرتبط با صفحات دیواری بتنی،این دیوارها به طور فزاینده ای در کاربردهای ساختمانی متعددی از جمله آموزشی، مسکونی، پزشکی، خرده فروشی، تجاری، دولتی و صنعتی محبوب شده اند.

موارد استفاده از بتن پیش ساخته کدام است:
برای ریخته‌گری عناصر ساختمانی مختلف مانند تیرها، ستون‌ها، دال‌ها، مخازن آب و غیره.
برای ساخت تیرهای مرکب، تیرهای برق، سازه های زینتتی
در ساخت R.C.C. لوله، تیر پل، پایه پل، شمع بتنی.

مزایای دیوار بتنی پیش ساخته کدام است؟

دیوار بتنی پیش ساخته که به عنوان عناصر باربر در یک ساختمان عمل می کند، هم از نظر سازه ای کارآمد و هم از لحاظ اقتصادی برای انتقال بارهای کف و سقف از طریق سازه و به فونداسیون مقرون به صرفه است. در بسیاری از موارد، این یکپارچگی همچنین می تواند ساخت و ساز را ساده کرده و هزینه ها را کاهش دهد.
دیوار بتنی پیش ساخته را می توان به گونه ای طراحی کرد که برای توسعه ساختمان های آتی مورد استفاده مجدد قرار گیرد. دوام بتن پیش ساخته ساختاری کم تعمیر ایجاد می کند که در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاومت می کند.
همچنین باید به خاطر داشته باشید که بتن پیش ساخته نیازی به تعمیر و نگهداری مداوم ندارد و برای سالیان متمادی دوام خواهد داشت و در بلندمدت نسبت به بسیاری از گزینه های جایگزین ارزان تر است.

معایب دیوار بتنی پیش ساخته چیست؟

در صورت عدم استفاده صحیح، واحدهای پیش ساخته ممکن است در حین حمل و نقل آسیب ببینند. ایجاد اتصالات رضایت بخش بین اعضای پیش ساخته دشوار می شود. برای بلند کردن و جابجایی واحدهای پیش ساخته تجهیزات ویژه ای لازم است.
اتصال اعضای پیش ساخته جدی ترین مشکلی است که در صنعت پیش ساخته با آن مواجه است. مفاصل مکان‌هایی هستند که غلظت‌های تنش بالا دارند و نقاط ضعف سیستم ساختاری هستند. آنها باید نیروها و جابجایی بالایی را در هنگام قرار گرفتن در معرض بارهای جانبی اتصالات انتقال دهنده تحمل کنند.
بیشترین آسیب و ریزش سازه های پیش ساخته عمدتاً به دلیل خرابی اتصالات بوده است.

دیوار بتنی پیش ساخته دست دوم

در ساخت و سازهای پیش ساخته، هر یک از واحدهای ساختمانی را می توان به راحتی جدا کرده و به محل دیگری منتقل کرد. این امر به طور قابل توجهی تقاضا برای مواد جدید، انرژی مصرف شده و زمان کلی ساخت را کاهش می دهد. این ویژگی تقاضا برای دیوار بتنی پیش ساخته دست دوم را نیز افزایش می دهد. دیوار بتنی پیش ساخته دسته دوم عموماً برای ساخت انواع سوله کاربرد دارد و ارزان تر است.

در این مقاله به معرفی دیوار بتنی و دیوار پیش ساخته بتنی پرداختیم با توجه به این که با افزایش تقاضای ساخت و ساز، تکمیل پروژه های ساخت و ساز در کمترین زمان بسیار ضروری است. با استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی، این زمان در مقایسه با سیستم سنتی به نصف کاهش می یابد و در نتیجه سرعت کلی یک سیستم پیش ساخته به حفظ پروژه ها در مسیر کمک می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *