آگهی رایگان - آگهی مکس
آگهی رایگان - آگهی مکس
نمای شیشه ای - طراحی ، دیتیل و انواع

آشنایی با انواع نمای شیشه ای و مزایای آن در ساختمان‌سازی

مهندسی نما هنر حل مسائل زیباشناختی، محیطی و ساختاری برای دستیابی به فضای محصور قابل سکونت است. سبکی و شفافیت ویژگی هایی هستند که امروز معماران و مشتریان می کوشند تا به آن دست یابند. این امر به سرعت کاربرد شیشه در نما را افزایش داده است. نمای شیشه‌ای، پوششی برای نمای بیرونی ساختمان است که نور و فضای بهتری را فراهم می‌کند.

مزایای نمای شیشه‌ای شامل شفافیت، دوام، زیبایی، و عایق‌بندی خوب است.

انواع نمای شیشه‌ای شامل کرتین وال، اسپایدر، اسکای لایت، هندریل، پارتیشن، و تراس شیشه‌ای هستند. در ادامه به بررسی مزایا و انواع نمای شیشه ای می پردازیم.

 

نمای شیشه ای

نما کلمه‌ای با ریشه فرانسوی به معنای روبرو (چهره جلویی) است. نمای شیشه‌ای به پوشش شیشه‌ای نمای بیرونی ساختمان گفته می‌شود که نور بیشتر و فضای بهتری را برای ساکنان فراهم می‌کند. از لحاظ معماری، استفاده از شیشه دیدگاه زیباشناسی به ساختمان می‌بخشد.

 

جنبه های اصلی طراحی نمای شیشه ای

 1. معماری/جنبه بصری
 2. انتخاب متریال
 3. مهندسی طراحی
 4. طراحی و دیتیل
 5. تست/ تأیید
 6. ساخت و بنا
 7. اجرا

 

مزایای نمای شیشه ای

 1. استحکام و دوام بالا: مصالح به کار رفته در نمای شیشه ای فوق العاده مستحکم و بادوام هستند و برای مقاومت در برابر عناصر اصلی آب و هوایی، از جمله بادهای شدید، باران و غیره طراحی شده اند.
 2. شفافیت و عبور نور: سازه های شیشه ای، شفاف و منحصر به فرد هستند که اجازه می دهند نور از آن ها عبور کند تا اجسام پشت شیشه به وضوح قابل مشاهده باشند.
 3. سطح صاف و ضد گرد و غبار: نمای شیشه ای دارای سطح براق و صاف است، بنابراین ضد گرد و غبار است و می توان آن را به طور موثر تمیز کرد. بر خلاف سایر مواد، نگهداری آن آسان است.
 4. تنوع رنگ: در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است و هنگامی که ورق شیشه را در واحدهای لمینت یا عایق ترکیب می کنیم، رنگ و ظاهر آن تغییر می کند.
 5. مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش: نمای شیشه ای در برابر اشعه ماوراء بنفش پایدار است و از این رو ترک، تغییر رنگ یا از هم پاشیدگی رخ نخواهد داد.
 6. عایق بودن: شیشه یک عایق عالی است و به سادگی جریان الکتریکی را هدایت نمی کند.
 7. مقاومت در برابر خوردگی: شیشه در برابر خوردگی مقاوم است و تنها در شرایط خاص، مورد حمله شیمیایی قرار می گیرد.
 8. حفظ ظاهر و یکپارچگی: شیشه می تواند در برابر اثرات باد، باران یا خورشید مقاومت کند و ظاهر و یکپارچگی خود را در اکثر شرایط معین حفظ کند.
 9. انتقال نور طبیعی: نمای شیشه ای 75 تا 80 درصد نور طبیعی را در هر دو جهت منتقل می کند، چیزی که هیچ جایگزین دیگری انجام نمی دهد.
 10. انعطاف‌پذیری طراحی: می توان آن را نیمه شفاف ساخت یا به اشکال مختلف قالب گیری کرد، از نظر کاربری در ساختمان می تواند انعطاف پذیری زیادی را برای معمار فراهم کند.
 11. ضد زنگ: شیشه زنگ نمی زند بنابراین بهتر از آهن است و تسلیم شرایط محیطی اطراف خود نمی شود.
 12. سبک‌تر بودن نسبت به دیوارها: وزن پی ساختمان را کاهش می دهد و نسبت به دیوارها سبک تر است.
 13. زیبایی ظاهری: علاوه بر تمام مزایای عملکردی نمای شیشه ای، یکی از بزرگترین مزیت ها ظاهر آن است.

 

انواع نمای شیشه ای ساختمان

انواع نمای شیشه ای ساختمان را به طور کلی می توان در 6 دسته تقسیم بندی نمود.

 1. نمای شیشه ای کرتین وال: یکی از سیستم ‌های نمای مدرن است که تولید آن به صورت کاملا صنعتی است و با توجه به شرایط تعبیه آن، انعطاف پذیری ویژه ای در برابر زلزله و نشست های احتمالی ساختمان پیدا می کند.
 2. نمای شیشه ای اسپایدر: این نوع نما بیشتر در مراکز اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و قطعات و اجزای سازه ای آن در نما نمایان هستند.
 3. نمای شیشه ای اسکای لایت: این نوع نما برای سقف ساختمان کاربرد دارد و قادر است تا 80 درصد نور طبیعی مورد نیاز را تأمین کند.
 4. هندریل شیشه ای یا نرده شیشه ای: این نوع نما در تراس ، بالکن ، دور استخر ، پله و پنجره نصب می شود و به عنوان حفاظ شیشه ای عمل می کند.
 5. پارتیشن شیشه ای: این نوع نما برای جداسازی و تفکیک فضا در ادارات یا خلق فضاهای کاری مدرن و لوکس بکار می رود.
 6. تراس شیشه ای: این نوع نما به منظور زیباسازی پنت هاوس و ویلا و نیز جلوگیری از برودت و آلودگی ساختمان کاربرد فراوان دارد.

 

نمای شیشه ای کرتین وال

کرتین وال یا دیوار پرده ای، سازه ای است که می تواند با سطوح شیشه ای اجرا شود. این سازه که به لامل هم معروف است توسط یک قاب آلومینیومی ساخته شده ازمولیون و ترانسوم پشتیبانی می شود. مولیون یک تکیه گاه عمودی است که به آن ستون هم می گویند درحالیکه ترانسوم یک تیر یا تکیه گاه افقی است. کرتین وال های اولیه با مولیون های فولادی ساخته می شدند و صفحات شیشه با استفاده ازمخلوط لعاب آزبست یا فایبرگلاس به مولین ها متصل می شد.

 

دیتیل و طراحی نمای شیشه ای کرتین وال

کرتین وال به گونه ای طراحی شده است که همه بارهای وارد شده به آن را تحمل کند و همچنین از نفوذ هوا و آب به داخل ساختمان جلوگیری کند. بارهای وارد شده به کرتین وال از طریق رابط سازه ای (یعنی براکت ها) که مولیون ها را به ساختمان متصل می کنند به سازه ساختمان منتقل می شوند. کرتین وال هم برای بار مرده و هم بار باد  طراحی شده است. در صورت استفاده از شیشه های دو جداره و یا سه جداره، این نما به عنوان عایق صوتی و حرارتی هم عمل می کند. از رنگ های آنادایز، پودری و طرح چوب می توان برای شیشه های نمای شیشه ای کرتین وال استفاده کرد.

 

نمای شیشه ای اسپایدر

در این نما که به اسپایدر گلس یا نمای عنکبوتی نیز معروف است، قطعات چنگکی پانل های شیشه ای را درکنار یکدیگر قرار می‌دهد. به طور کلی اجزای آن شامل اسکلت نگهدارنده، بست نگهدارنده شیشه و اتصالات متصل کننده اسپایدر به سازه اصلی هستند. بازو ها و دسته های اسپایدر که شیشه ها را نگه می دارند، در انواع چهار شاخ، سه شاخ و یک شاخ موجودند. ستون های اسپایدر که به اجزای سازه ای در کف و سقف متصل می شوند، این قطعات را حمایت می کنند. فاصله پانل های شیشه ای هم  بسیار اندک است و تقریبا بدون فریم بندی کنار یکدیگر قرار می گیرند.

در نماهای شیشه ای وسیع تعدادی از قطعات چنگکی مستقیما به ستون ها متصل می شوند و تعدادی ما بین فاصله ستون ها، با کابل های کششی به یکدیگر و به ستون ها متصل و مهار می شوند. نمای شیشه ای اسپایدر محبوبیت کمتری در ساختمان های مسکونی دارد و بیشتر در مراکز اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نمای شیشه ای ساختمان مسکونی

وقتی به نماهای شیشه ای بزرگ یکپارچه فکر می کنیم اغلب سازه هایی مثل آسمان خراش یا ساختمان های تجاری با کرتین وال های خیره کننده به ذهن خطورمی کند. با این وجود، خانه های مسکونی مدرن می توانند نمای شیشه ای داشته باشند و سطوح باز زیبایی ایجاد کنند. آن ها فضایی روشن و دوستانه را در داخل به وجود می آورند و احساس آزاد بودن و چشم اندازی فوق العاده فراهم می کنند. به لطف پیشرفت صنعت ساخت و تولید، نمای شیشه ای به یک راه حل بسیار مؤثر در پروژه ها برای امنیت و کاهش نیاز به انرژی و صدا تبدیل شده است.

 

نمای شیشه ای ساختمان ویلایی

از مهم ترین ویژگی برای لوکس بودن ویلا ، نمای آن است. استفاده از نمای شیشه ای برای ویلا علاوه بر خلق جذابیت ظاهری، امکان مشاهده دکوراسیون داخلی را نیز فراهم می آورد که این امر زیبایی ساختمان را دوچندان می کند. علاوه بر زیبایی و ایجاد چشم انداز طبیعی برای ساکنین، سریع تر شدن سرعت ساخت نسبت به سازه های دیگر موجب محبوبیت نمای شیشه ای ساختمان ویلایی شده است. قابلیت تغییر نما، مقرون به صرفه بودن هزینه ها و سبکی ساختمان از جمله دلایل دیگری است که به استفاده از نمای شیشه ای برای ساختمان های ویلایی رونق بخشیده است.

اگرچه نمای شیشه ای برای ویلا تقریبا در همه مناطق با همه شرایط آب و هوایی قابل اجراست اما به دلیل وجود استانداردهایی که در نوع متریال و نحوه اجرا وجود دارد این مسئله در کشور ما با محدودیت هایی روبروست. از این رو به دلیل عدم رعایت برخی استانداردها که موجب پایین آمدن مقاومت نما می شود اجرای آن بخصوص در مناطق جنوبی کشور و نیز مناطقی که اختلاف زیاد دمای بیرون و داخل وجود دارد، چندان توصیه نمی شود.

 

نمای ساختمان مدرن شیشه ای

شیشه به یکی از عناصر اصلی در طراحی ساختمان های عمومی یا تجاری مدرن تبدیل شده است. از آن جا که هنر مدرن متمرکز بر طرح ها و موارد نامتعارف و جدید است ، نمای شیشه ای از شاخصه های ساختمان با نمای مدرن محسوب می شود. سبک معماری مدرن معمولا از رنگ های یکدست پیروی می کند و نمای ساختمان مدرن شیشه ای بر اساس رنگی که در ابتدا انتخاب می شود ساخته می شود. استفاده از شیشه در نمای ساختمان های مدرن علاوه بر زیبایی و لوکس بودن تداعی کننده حس قدرت نیز می باشد از این رو در بسیاری از شهرهای پیشرفته ساختمان های بزرگ را با نمای شیشه ای می سازند. ساختمان هتل دبلیو در اسپانیا معروف  به هتل بادبان ، مرکز ملی هنرهای نمایش پکن ، بنیاد نما و آوای هلند و هرم موزه لوور پاریس از مشهورترین بناهای مدرن با نمای شیشه ای هستند.

 

نمای شیشه ای تراس

تراس شیشه ای به منظور زیبایی، ایمنی، جلوگیری از برودت هوا و بارش برف و باران و نیز آلودگی های صوتی طراحی می شود. تراس شیشه ای عموماً به دو صورت ثابت و متحرک (ریلی) تولید می شود. جنس این شیشه ازسکوریت است که در عین بهره مندی از نور خورشید مانع ورود گرد و غبار به داخل ساختمان می شود. تراس شیشه ای باعث ایجاد یک فضای سرپوشیده به ساختمان می شود که این فضا می تواند کاربرد فراوانی داشته باشد.

شیشه تراس گرد یا منحنی در تراس های لوکس و مدرن امروزی کاربرد دارد در نصب این سازه ها از شیشه های خم استفاده می شود.  قیمت تراس های شیشه ای به شکل منحنی گران تر از تراس های شیشه ای مسطح است.. این شیشه ها علاوه بر ایجاد فضای زیبا و دلپذیر تحمل وزن بالایی دارند و نسبت به انواع مسطح آن دارای استحکام و ماندگاری بالاتری هستند.

 

قیمت نمای شیشه ای

عوامل مؤثر بر قیمت نمای شیشه‌ای شامل نوع شیشه و کیفیت آن، اندازه و ابعاد، ضخامت، یراق‌آلات مصرفی، و شرکت و کشور تولیدکننده شیشه است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *